Tydlighet för enkelhet


Det var en slogan jag hade på bloggen när jag startade den för en del år sen. Idag blev jag påmind om vad viktigt det är att vara just tydlig när vi uttrycker oss i olika sammanhang.

På det andliga och kristna planet är det ännu viktigare att det man förmedlar stämmer överens med det liv vi lever. Nej, det handlar inte om att man skall vara fullkomlig, det finns ingen sådan människa i världen, oberoende hur Gudfruktig han/hon är. Tydlighet skall återspeglas i våra ord som bör innehålla referenser, eller bakgrund varifrån våra ord kommer.

För min egen del anser jag vara viktig när jag ställer mig på en predikstol och skall förmedla något att det finns teckning bakom mina ord. Därför är det så viktigt att åhörare, församlings besökare skall kunna pröva detta med det skrivna ordet, bibeln, och se om det är på det sättet. Det i sin tur skapar en trygghet för mig, därför att om jag skulle vara fel ute då måste någon reagera och ställa frågan varför jag säger som jag gör.

Rubriken är ”tydlighet för enkelhet” är det så enkelt kan vi fråga oss? Egentligen borde det vara det. Varför? Jo, om jag eller någon annan påstår något och hänvisar till bakgrunden då borde det inte vara svårt att kontrollera det som har sagts? Det finns andra tolkningar i samma ämne, vilket man blir varse om lite då och då. Ändå vill jag inte avhålla mig att referera till Jesu egna liv som alla evangelister har beskrivit på sitt sätt utifrån det som de har sett och hört. Uttrycket kan vara något annorlunda, förkortat, eller sagt med andra ord. Grund tanken är alltid det samma.

Låt oss ta ett kort exempel som Jesus talar om och som barn sjunger i många kyrkor: ” Det lilla ljuset jag har skall lysa klart, ja lysa klart. Sätt den ej under skäppan för ljuset är människornas vägvisare. Jesus i Luk 8:16   

När man talar om andliga, kristna ting så måste vi utgå från Jesu egna ord och hans gärning som bekräftade ordet. Och då är vi inne på ett annat spår som anknyter till oss och våra liv i den moderna världen. Att vi lever i en modern värld har egentligen inget med Guds ljus att göra. Varför? Jo helt enkelt därför att Gud inte är beroende av det, det är människors verktyg för att leva på jorden, men människan själv är ett redskap i Guds händer där olika gåvor flödar till varandras uppbyggelse som Gud får äran, medan vi som tror får glädje av det.

Tillbaka till tolkningar av bibeln: Vad beror detta på? Det enkla svaret är just vår tro!… Konkret kan vi jämföra med exempel för några som har svårt att tro på evigt liv men tar gärna budskapet som Jesu förmedlade till sig som riktmärke om vad som är rätt och fel. Andra utesluter försoningen och Jesu död med uppståndelse, och gärna berömmer sig att det har en tro. Några vägrar att tro på Helig Ande som kan leda och hjälpa människor på den rätta vägen, osv.

Då vill jag ställa en enkel fråga: Varför tror man? För att vara personlig vill jag ta mig själv som exempel: Hur kommer det sig att jag sökte en Guds relation och hade behov av att få syndernas förlåtelse? Må vara att det tog ca 2 år för min sökning, när jag väl förstod vad det betyder att vara född på nytt andlig, då ändrades mitt liv till något som jag i början inte förstod, men med behovet att få läsa bibeln och ta del av undervisningen av andra betrodda människor, då kunde jag vandra vidare och Guds ord blev mat för min själ. Kroppen behöver den värdsliga näringen, men vår ande behöver Guds näring genom ordet för att övertygelsen genom tro skall bli starkare.

Om jag vårdar mitt andliga liv och förtröstar på ”Ordet” och Helig Andes påminnelse om vad som är sunt och rätt då blir livet lite lättare att leva, oberoende med vilken social status vi befinner oss i.

Kort summerat blir det: Om vi tror på det skrivna ordet och litar på det som vi läser om genom den övertygelse vi har då får vi en förvisning om att  löfte som Gud har sagt genom Jesus som var och är ”Ordet” då kan vi också tro på att Gud kan göra mycket mer än vi kan tänka eller bedja. Vår bön skall vara äkta och syfta till att göra Gud känd bland människor för att andra skall komma till tro.

/Claudio  

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.