Tidens betraktelse


Jag vet inte om jag är ensam om att tänka på tiden som går så fort? Förmodligen är jag inte ensam om det, däremot är det säkert så att vi människor är så olika och utgår från olika perspektiv beroende på ålder och livets erfarenhet.

Som alla förstår är mitt livs intresse och målet att få bli ett redskap till kunskap om tro med vägledning i det som jag själv har funnit i min ungdom. På senare tid märker jag att det är mycket som känns osäkert, oro kan smyga sig inför frågor som man inte förstår, eller ännu mindre greppar.

Då är det viktigt att stanna upp och göra sina önskningar bli kända för Jesus genom bön och tacksamhet samtidigt som man söker tröst i ordet-bibeln som är själens uppbyggelse. Jag har varit med om en långt tid som troende på Kristus. Mycket fick jag ompröva och korrigera, helt naturligt. Man lär så länge man lever och med tiden får man en större vishet när man söker sanningen.

Utifrån beskrivningen ovan söker jag och betraktar händelser som möter oss i vardagen oavsett om vi är troende eller förnekare av det eviga livet. Jag kommer citera visa avsnitt i bibeln som referens till er läsare att pröva äktheten till det som skrivs.

Det blir en del bildspråk (metaforer) som jag kommer att citera med min tolkning av bibeltexten. Vill inte kalla det spekulationer, snarare en tanke om hur vi kan uppfatta tidens gång med dess skeende. Jag tänker i tanken på Jesus lärjungar när dessa vandrade med Jesus i Jerusalem och blev väldig imponerade av alla byggnader de såg på Jerusalems gator.

Då säger Jesus till den: Det kommer en tid då det inte skall lämnas sten på sten och Jerusalems murar skall bli nedrivna.//  Referns till Matteus 24:2   

Det var säkert chockerande för lärjungar att höra detta, men vi andra som lever i 2000 talet är inte annorlunda än människor som levde då.

Nu till ett stycke från Daniels bok i gamla testamente: kapitel 7: ” De fyra djuren”

” Daniel tog till orda och sa: Jag såg en syn om natten, och se, himlens fyra vindar rörde upp det stora havet. 3 Och fyra stora djur steg upp ur havet, det ena olikt det andra. 4 Det första var likt ett lejon och hade örnvingar. Jag såg på det tills dess vingar rycktes bort och det restes upp från jorden och ställdes på fötterna som en människa, och ett mänskligt hjärta gavs åt det. 5 Och se, ett annat djur, det andra, som liknade en björn, och som reste sig upp på ena sidan, och det hade tre revben i sitt gap mellan sina tänder, och man sa följande till det: Res dig, sluka mycket kött! 6 Efter detta såg jag, och se, ett annat djur , likt en leopard som hade fyra fågelvingar på sin rygg. Djuret hade också fyra huvuden, och herravälde gavs åt det. 7 Efter detta såg jag i de nattliga synerna, och se, ett fjärde djur, förskräckligt, skräckinjagande och enormt starkt. Det hade stora tänder av järn, det slukade och krossade och trampade ner det som blev kvar med sina fötter. Och det var olikt alla de andra djuren som var före det och det hade tio horn.”…

Daniel som var en profet i gamla testamentet fick en syn i sin dröm. Synen var ganska märklig eftersom det handlade om vilda djur och profeten kunde inte tolka detta i början, därför bestämde han i sin oro att söka vägledning och en förklaring av synen i bön. Innan han fick svaret i bön såg han först en annan syn:

”Från vers 13 i samma kapitel”

” Jag såg i de nattliga synerna, och se, en som liknade Människosonen kom med himlens skyar, och kom till den Gamle av dagar och fördes fram inför honom, 14 och åt honom gavs herravälde och ära och ett rike, så att alla folk, nationer och språk skulle tjäna honom. Hans herravälde är ett evigt herravälde, som inte ska ta slut, och hans rike är det som inte ska förstöras.”…

Daniel förstod inte den synen heller, med facit i hand förstår vi när vi läser bibeln att detta var en profetisk förutsägelsen av Jesu tillkommelse. Inför detta skulle det komma 4 stora omvälvningar i världen där varje djur som Daniel fick se representerar ett system som jordens befolkning får möta till dess att Jesus kommer tillbaka igen.

För att inte skriva för mycket i dagens text skall jag bara citera det sista från den 7 kapitel som handlar om det sista djuret. Ni som vill ha helheten kan läsa hela kapitel 7

” Det fjärde djuret skall vara det fjärde riket på jorden, som ska vara olikt alla andra riken, och det ska uppsluka hela jorden, trampa ner och krossa den. 24 Och de tio hornen från detta rike är tio kungar som ska uppstå, och efter dem ska en annan uppstå, och han ska skilja sig från de förra, och han ska besegra tre kungar, 25 och han ska tala stora ord emot den Högste, och han ska förfölja den Högstes heliga och ha för avsikt att förändra tider och lagar, och de ska bli givna i hans hand i en tid och tider och en halv tid. 26 Men dom ska hållas, och hans herravälde ska tas ifrån honom, för att fördärva och förgöra det ända fram till slutet. 27 Och riket och herraväldet och rikenas storhet under hela himlen ska ges åt den Högstes heliga folk, vars rike är ett evigt rike, och alla välden ska tjäna och lyda honom.”

Vad betyder detta för oss? För er som följer med i nyheterna kan notera att det talas mycket om en ny världsordning. Kina, Indien och Ryssland gör anspråk för att förändra ordningen för jordensbefolkning, man kan undra varför? Allt tycks upprepa sig i historien när riken uppstår som styr över folken, på den punkten är det inget nytt under solen.

Men för att få bättre förståelse av händelserna i världen måste vi läsa uppenbarelseboken där dessa bildspråk klarnar lite mera med händelserna idag.

I den 13 kapitel återkommer djuren som vi läser om i Daniels bok. Jag skall inte citera hela kapitel, detta kan var och en kontrollera genom att läsa allt i sitt sammanhang.

Ett sammandrag från kapitel 13: 11-18

” Och jag såg ett annat vilddjur stiga upp ur jorden, och det hade två horn som ett lamm men det talade som en drake. 12 Och det utövar det första vilddjurets hela makt inför det och får jorden och dem som bor på den att tillbe det första vilddjuret, vars dödliga sår blev läkt. 13 Och det gör stora tecken, så att det till och med får eld att falla från himlen ner på jorden inför människornas åsyn. 14 Och det förför dem som bor på jorden genom de tecken som det har fått makt att göra inför vilddjuret, och säger till dem som bor på jorden att göra en bild åt vilddjuret, vilket var sårat av svärd men levde. 15 Och det fick makt att ge ande åt vilddjurets bild, så att vilddjurets bild också kunde tala och göra så att alla som inte tillbad vilddjurets bild skulle dödas. 16 Och det får alla, små och stora, rika och fattiga, fria och slavar, till att ta emot ett märke på sin högra hand eller på sina pannor, 17 så att ingen ska kunna köpa eller sälja, utom den som har märket eller* vilddjurets namn eller dess namns tal. 18 Här är visdomen. Den som har förstånd kan räkna ut vilddjurets tal, för det är en människas tal och dess tal är 666.”

Jag tror att vi har kommit långt när det gäller den digitala tekniken, lägg märke till att detta var omöjligt för bara 50 år sen. Det intressanta är när man läser bibeln från gammal årgång så finner vi samma text där också.

Verkligheten har hunnit ikapp oss, vi börjar skönja förberedelse till ett nytt system som profeterna har talat om, först i gamla testamentet, och nu i det sista tiden från det nya testamentet och sista boken i bibeln.

Vad är det som händer? Jag skall nämna några saker bara som alla kan se. Kontanter till att handla med försvinner mer och mer. Brottslighet ökar, för att få stopp på detta skapar man en digital kontroll för att övervaka alla jordens invånare.

Risken för kärnvapenprov har ökat så mycket medan människor letar efter en världsledare som skall kunna skapa fred på jorden. Jordmån förbereds för en sån ledare som kommer att ha makt över alla människor. I början blir det kort fred eftersom hela systemet bygger på falskhet, kommer också händelserna ovan, citerade i uppenbarelseboken trädda i kraft.

Det blir en kort tid innan Jesus kommer tillbaka och förkortar människornas lidande.

/Claudio

Senaste nyheter, på samma tema: Följ bifogade länkar nedan.

https://bibelfokus.se/sv/antikrists_uttalande

”Den som räddar världen står över lagen”

https://flammor.com/

Aktuella händelser i världen, flera artiklar på samma tema.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.